Zobraziť zoznam produktov

História vodovodu

História vodovodu
 
Voda – jedna zo základných podmienok života, zdrojom života pre všetky živé organizmy, základná tekutina fungovania celej Zeme, najcennejšia tekutina vo vesmíre,...
 
Už v dávnej minulosti nedostatok vody nútil človeka riešiť dopravu z miesta jej výskytu priamo k jej užívateľom.
Vodovody boli známe už u starých civilizácii. V r. 4 000 p.n.l. boli už  mestské domy v Indii vybavené kúpeľňami. Neskôr sa kúpeľne objavili na Kréte. V antickom Grécku či Ríme boli tzv. thermy a niektoré prepychové domy vybavené potrubným rozvodom studenej, ale aj teplej vody. 
 
Prvý vodovod z kameňa bol vybudovaný v r. 2000 p.n.l v Asýrii (územie severnej Mezopotánie v dnešnom Iráku - horný tok rieky Tigris).
V Grécku a severnej Afrike sa na vodovod používali rúry z pálenej hliny, v Číne bambusové rúry.
 
Najznámejšími starovekými vodovodmi sú rímske aquadukty. Po páde otrokárskeho Ríma nastalo dlhé obdobie feudalizmu, ktoré znamenalo stagnáciu vo vede i technike. Upadla aj starostlivosť o hygienu, pretože cirkev ktorá tu panovala, považovala čistotu tela za nezlučiteľnú so zbožnosťou. Mestské obyvateľstvo žilo v neúnosných zdravotných podmienkach. Nedostatok vody a hlavne jej nekvalita sa podieľali na šírení epidémii, týfusu, moru a najmä cholery. S výstavbou vodovodu sa opäť začalo až v 16. storočí.
 
Na našom území bol prvý vodovod vybudovaný v Prahe na Vyšehrade a Pražskom hrade až v 12. storočí. V roku 1348 bola na Karlovom a Václavskom námestí zavedená pramenitá voda vŕtanými drevenými rúrkami do nádrží. V 15. storočí sa začala čerpať voda z Vltavy, neskôr filtrovať a upravovať. V 17. storočí sa pre vodárenské účely začali používať tlakové rúry. Príkladom je vodovod vo Versailles, ktorý bol postavený v roku 1660.
Na sklonku 19. storočia sa začala vyvíjať technika čistenia a úpravy pitných úžitkových vôd.
Na Slovensku – v  Bratislave bol prvý vodovod vybudovaný v roku 1886.
 
Slovensko je hneď po Rakúsku druhou krajinou na svete s najväčšou zásobou pitnej vody.
 
Náš Žitný ostrov predstavuje najväčšiu prirodzenú zásobáreň podzemnej vody v strednej Európe a dokázal by zásobovať pitnou vodou viac ako 13,5 mil. obyvateľov.
 
Zdroj: internet

    • Kotly na biomasu

      Sú ideálnym riešením práve pre vás?

      Viac
    • Kde kúpiť HERZ?

      V každom dobrom inštalatérskom obchode

      Viac
    • Aktuality

      Vždy čerstvé informácie z HERZ

      Viac

    Potrebujete pomôcť vybrať správny produkt?Kontaktujte nás