Zobraziť zoznam produktov

Plyn a jeho história

Zemný plyn a jeho história 

O vzniku zemného plynu existuje viacero teórií. Najčastejšou je teória, že plyn sa postupne uvoľňoval pri vzniku uhlia alebo ropy ako dôsledok postupného rozkladu organického materiálu.

Skôr než ľudia zemný plyn poznali, bol opradený rôznymi tajomstvami. Občas sa stalo, že plyn vyvierajúci zo zemskej kôry zapálil blesk. Takýto oheň bol pre rané civilizácie záhadou a tak sa stal predmetom mýtov a povier.

Jeden z najslávnejších takýchto ohňov bol objavený pastierom kôz približne 1 000 rokov pred naším letopočtom v starovekom Grécku na hore Parnas. Gréci verili, že plameň má božský pôvod a vystavali nad ním chrám. Obývala ho veštkyňa, ktorá nad plameňom vynášala proroctvá. Takéto typy plameňov sa objavili aj v náboženstvách Indie a Perzie.

Vo svoj prospech dokázali prvýkrát zemný plyn využiť Číňania okolo roku 500 pred naším letopočtom. Keď našli miesta, z ktorých unikal plyn na povrch, z bambusových výhonkov vytvorili jednoduché potrubie. Pomocou neho varili morskú vodu, z ktorej sa varením oddeľovala soľ a získavali tak pitnú vodu.

Prvou krajinou, ktorá začala zemný plyn využívať komerčne, bola Veľká Británia. Okolo roku 1785 sa plyn vyrobený z uhlia začal využívať na osvetlenie domov a ulíc.

Za deň vzniku plynárenstva je považovaný silvestrovský večer v roku 1813, keď sa po prvýkrát rozsvietili lampy plynového osvetlenia na londýnskom Westminsterskom moste.

Oblasť plynárenstva prešla vo svojej histórii dvomi hlavnými vývojovými smermi. Prvá bola etapa svietiplynu, ktorý sa vyrábal z uhlia alebo kvapalných uhľovodíkov. Svietiplyn sa prestal používať vo väčšine krajín v 2. polovici 20. storočia. Druhú etapu predstavuje samotný zemný plyn, ktorý je dnes distribuovaný odberateľom.

Ťažba ropy a plynu na Slovensku 

Začiatkom r. 1913 v chate, asi 30 metrov od železničnej trate Gbely – Kúty, nastal výbuch plynu. Prvá ropná súprava tam začala vŕtať koncom októbra 1913  a v hĺbke 163-168 metrov bolo objavené ložisko vzácnej ťažkej ropy. Po úspešných čerpacích skúškach 13. januára 1914, začalo Rakúsko - Uhorsko po prvý raz priemyselne ťažiť ropu. Tento dátum sa všeobecne považuje za začiatok ropného priemyslu na území Slovenska.

V nasledujúcich štyroch rokoch navŕtali v Gbeloch 56 pozitívnych sond.  Nové ložiská v priebehu 50. rokov minulého storočia zvýšili ťažbu až na 60 tis. ton ropy ročne.
Od začiatku 50. rokov sa začal zužitkovávať aj zemný plyn, ktorý bol dovtedy považovaný skôr za vedľajší produkt získaný ťažbou ropy. Využíval sa v chemickej výrobe,  na osvetľovanie železničných vagónov,  ale aj na vykurovanie domácností.
 
Svoj vrchol dosiahla ťažba zemného plynu v r. 1958-1962, keď sa ťažilo 1,1 – 1,3mld m3 ročne.  Za sto rokov rozvoja boli na území Slovenska objavené ložiská s celkovým objemom viac ako 25 miliárd m3 geologických zásob zemného plynu, 3,7 miliónov ton ropy a takmer 0,4 milióna ton gazolínu.
 
V minulom roku bola domáca ťažba zemného plynu na úrovni 98 mil. m3.  Štátne orgány prognózujú mierny pokles produkcie plynu na Slovensku.
 
Zdroj: internet

    • Kotly na biomasu

      Sú ideálnym riešením práve pre vás?

      Viac
    • Kde kúpiť HERZ?

      V každom dobrom inštalatérskom obchode

      Viac
    • Aktuality

      Vždy čerstvé informácie z HERZ

      Viac

    Potrebujete pomôcť vybrať správny produkt?Kontaktujte nás