Zobraziť zoznam produktov

Ohrev teplej pitnej vody v bytových domoch

Ohrev teplej pitnej vody v bytových domoch.

Využívať slnečnú energiu na ohrev teplej pitnej vody je v našich klimatických podmienkach jedným z najpoužívanejších a zároveň najosvedčenejších spôsobov. Odber teplej pitnej vody je v priebehu roka relatívne konštantný a vhodne navrhnuté solárne zariadenie  vo veľkej miere kryje potrebu tepla na ohrev teplej pitnej vody v letnom období, pričom v prechodných obdobiach výrazne pomáha znižovať túto potrebu. Bytové domy sú v tomto smere veľmi vhodným partnerom. Obytná plocha bytu, v ktorom žije napr. 4-členná rodina je vzhľadom na plochu vonkajších ochladzovaných konštrukcií výzarne väčšia ako napr. v rodinných domoch a preto je aj pomer tepla potrebného na prípravu teplej pitnej vody voči celkovej potrebe tepla výzarne vyšší, častokrát je to v rozmedzí 40-60% z celkovej potreby tepla pre bytový dom.

Základným predpokladom pre inštaláciu solárneho systému v bytovom dome na ohrev teplej pitnej vody je ohrev teplej pitnej vody priamo v bytovom dome. To znamená, že bytový dom má buď vlastný zdroj tepla alebo je napojený na centrálny zdroj tepla (sídlisková kotolňa) 2-rúrkovým systémom, pri ktorom je ohrev teplej pitnej vody riešený priamo v bytovom dome prostredníctvom domovej výmenníkovej stanice, tzn. studená voda sa ohrieva priamo na mieste prostredníctvom výmenník tepla.

Princíp ohrevu teplej pitnej vody solárnym systémom je založený na ohreve, prípadne predohreve studenej vody vstupujúcej do zariadenia na ohrev teplej pitnej vody. Tzn., že primárna príprava teplej pitnej vody, či už prostredníctvom zásobníka teplej pitnej vody alebo výmenníka ostáva zachovaná a je dimenzovaná podľa platných noriem a predpisov tak, akoby v objekte solárne zariadenie nebolo inštalované, čiže na 100%. Zásadná zmena je v tom, že prívod studenej vody do tohto zásobníka, príp. výmenníka je premiestnený a studená voda najskôr vstupuje do špeciálneho solárneho zásobníka typu KS-R. Konštrukčne je tento zásobník riešený ako stojatý. Po celom vnútornom obvode zásobníka sa vinie pružná vlnitá rúra z ušľachtilej ocele. V spodnej časti zásobníka vchádza studená vody, prechádza cez túto rúru, pričom sa ohrieva od naakumulovanej solárnej energie v zásobníku a vychádza ohriata (hlavne v letnom období), prípadne predohriata (v prechodných obdobiach a v zime) a vstupuje do zariadenia na primárnu prípravu teplej pitnej vody, tzn. do zásobníka teplej pitnej vody alebo do výmenníka. Po výške zásobníka je umiestnených 8 vývodov IG 5/4“, vždy 4 a 4 pod sebou, ktoré zvierajú medzi sebou 90°uhol. Toto riešeniu umožňuje umiestnenie zásobníka aj v rohu miestnosti. Vo zvyšnom objeme zásobníka a tým aj v celkom okolí tejto vlnitej rúry prúdi štandardné vykurovacie médium ohrievané solárnym systémom. 

A ako to funguje?
Ak nastane odber teplej pitnej vody, studená voda vstupuje do solárneho zásobníka, pričom je ohrievaná vodou ohriatou solárnym systémom, v hornej časti zásobníkov vystupuje už ako ohriata cca. o 40-50 K (predovšetkým v letnom období), prípadne sa jej teplotný potenciál zvýšený o niekoľko desiatok kelvinov (stav v prechodných obdobiach a v zime). Až potom vstupuje do zásobníka teplej pitnej vody alebo výmenníka pre teplú pitnú vodu, kde v prípade potreby je dohriata zdrojom tepla.

Výhodou tohto systému je fakt, že teplonosné médium v solárnom zásobníku môžeme ohrievať až na 95°C, čím dostávame menší akumulačný objem potrebný pre solárny systém oproti systému so zásobníkmi na teplú pitnú vodu, v ktorých môžeme ohriať studenú vodu len ma max 60°C. Ďalšou nespornou výhodou je samotný princíp ohrevu studenej vody založený na prietokovom systéme. To znamená, že ochranu  celého systému prípravy teplej pitnej vody voči legionele riešime len v časti primárneho ohrevu - len v zásobníku teplej pitnej vody. Tento má v porovnaný so solárnym zásobníkom objem cca o 1/3 menší, čo sa výrazne prejaví na úspore primárnej energie.

Obr. 1 – principiálna schéma zapojenia

Na základe skutočnej spotreby teplej pitnej vody za deň (ak je tento údaj k dispozícii), alebo podľa počtu osôb obývajúcich bytový dom (môžeme uvažovať s hodnotou 25 – 40 l/osobu a deň)  určíme množstvo tepla potrebného na jej ohrev (kWh/deň). V nižšie uvedenej tabuľke je na základe dlhodobých meteorologických meraní a technických parametrov kolektora HERZ CS 100 F  stanovené skutočné množstvo slnečnej energie zachytenej z m2 solárneho kolektora za 1 deň (kWh/m2 x deň). Na základe danej tabuľky je zrejmé, že v mesiaci júl je táto hodnota najvyššia a preto na túto hodnotu navrhujeme počet solárnych kolektorov – porovnaním potrebného množstva tepla na ohrev teplej pitnej vody za deň s množstvom zachytenej slnečnej energie za deň dostávame potrebnú veľkosť plochy solárnych kolektorov.

Počet solárnych kolektorov volíme tak, aby sme všetku tepelnú energiu z nich získanú dokázali spotrebovať. Vhodnejšie je, ak je solárny systém poddimenzovaný ako predimenzovaný, pretože investícia do každej vyrobenej a nevyužitej kWh zo Slnka znižuje návratnosť celého solárneho systému.  Na základe počtu kolektorov a ich celkovej plochy spätne vypočítame množstvo nimi zachytenej solárnej energia (kWh). Z tejto hodnoty nám potom vzíde veľkosť solárneho zásobníka, pričom doporučená maximálna teplota teplonosného média je 95°C.  V prípade potreby môžeme navrhnúť aj viac kusov solárnych zásobníkov KS-R, pričom ich navzájom prepojíme na štyroch miestach (sada pre komunikáciu zásobníkov – obj. č. 395157). Tým dostaneme potrebný akumulačný objem pre solárne kolektory.

Obr. 2 – prepojenie zásobníkov

    Súbory na stiahnutie

    • Kotly na biomasu

      Sú ideálnym riešením práve pre vás?

      Viac
    • Kde kúpiť HERZ?

      V každom dobrom inštalatérskom obchode

      Viac
    • Aktuality

      Vždy čerstvé informácie z HERZ

      Viac

    Potrebujete pomôcť vybrať správny produkt?Kontaktujte nás