Zobraziť zoznam produktov

Ohrev teplej pitnej vody v rodinných domoch a stavbách menšieho rozsahu

Ohrev teplej pitnej vody v rodinný domoch.

V rodinných domoch je ohrev teplej pitnej vody jedným je najčastejší a zároveň najjednoduchší spôsobom využitia solárnej energie. Odber teplej pitnej vody je v priebehu roka relatívne konštantný a vhodne navrhnuté solárne zariadenie  vo veľkej miere kryje potrebu tepla na ohrev teplej pitnej vody v letnom období, pričom v prechodných obdobiach výrazne pomáha znižovať túto potrebu.
Solárnu energiu akumulujeme do zásobníka teplej pitnej vody, ktorý však musí byť pre túto kombináciu zdrojov tepla prispôsobený. Volíme zásobník teplej pitnej vody s dvoma výmenníkmi tepla, pričom horný výmenník tepla, ktorý je napojený na zdroj tepla má menšiu teplovýmennú plochu a spodný výmenník tepla je napojený na okruh solárnych kolektorov, pričom jeho teplovýmenná plocha je väčšia. Objem zásobníka je spravidla väčší v porovnaní so systémom prípravy teplej pitnej vody bez solárneho ohrevu. Ak napr. pre 4-člennú rodinu pri štandardnom spôsobe, tzn. teplá pitná voda je ohrievaná len kotlom, nám postačí objem zásobníka 160 litrov, pri ohreve solárnou energiou volíme väčší zásobník napr. s objemom 300 litrov.
Jedna z možností zapojenia je uvedená na danej schéme:

Počet solárnych kolektorov a k tomu príslušnú veľkosť zásobníka teplej pitnej vody volíme na základe počtu osôb obývajúcich rodinný dom:
2-3 členná rodina ....... 2 kolektory ....... 300 litrový
3-5 členná rodina ....... 3 kolektory ....... 400 litrový
5-7 členná rodina ....... 4 kolektory ....... 500 litrový

Tento spôsob prípravy teplej pitnej vody môžeme zvoliť aj pre stavby menšieho rozsahu. Limitujúcim faktorom pri voľbe tohto spôsobu zapojenia je veľkosť spodného výmenníka v zásobníku teplej pitnej vody a objem zásobníka. Vyberieme si napr. zásobník s 2-mi výmenníkmi tepla s objemom 1000 l (jedná sa o zásobník s najväčším objemom, aký spoločnosť HERZ ponúka). Na základe doporučenia výrobcu je možné na spodný výmenník tepla napojiť maximálne 7 ks solárnych kolektorov.
Na základe množstva spotrebovanej teplej pitnej vody za deň (m3/deň) určíme množstvo tepla potrebného na jej ohrev (kWh/deň). V nižšie uvedenej tabuľke je na základe dlhodobých meteorologických meraní a technických parametrov kolektora HERZ CS 100 F  stanovené skutočné množstvo slnečnej energie zachytenej z m2 solárneho kolektora za 1 deň (kWh/m2 x deň). Na základe danej tabuľky je zrejmé, že v mesiaci júl je táto hodnota najvyššia a preto na túto hodnotu navrhujeme počet solárnych kolektorov – porovnaním potrebného množstva tepla na ohrev teplej pitnej vody za deň s množstvom zachytenej slnečnej energie za deň dostávame potrebnú veľkosť plochy solárnych kolektorov.

Počet solárnych kolektorov volíme tak, aby sme všetku tepelnú energiu z nich získanú dokázali spotrebovať. Vhodnejšie je, ak je solárny systém mierne poddimenzovaný ako predimenzovaný, pretože investícia do každej navyše vyrobenej kWh zo Slnka znižuje návratnosť celého solárneho systému. Na základe počtu kolektorov a ich celkovej plochy spätne vypočítame množstvo nimi zachytenej solárnej energia (kWh). Z tejto hodnoty nám potom vzíde veľkosť zásobníka teplej pitnej vody, pričom doporučená maximálna teplota, na ktorú ohrievame studenú vodu a teda aj počítame veľkosť zásobníka je 60°C.

Súbory na stiahnutie

• Kotly na biomasu

Sú ideálnym riešením práve pre vás?

• Kde kúpiť HERZ?

V každom dobrom inštalatérskom obchode

Vždy čerstvé informácie z HERZ

Potrebujete pomôcť vybrať správny produkt?Kontaktujte nás